Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy na Mokotowie i Ursynowie. Zobacz też: ulica Rolna w Wesołej.

Ulica Rolna – ulica położona na Mokotowie i Ursynowie, biegnąca odcinkami od ul. Wałbrzyskiej do al. Wilanowskiej (część północna, 850 metrów) oraz od ul. Makolągwy do ul. Płaskowickiej (część południowa, 250 metrów).

Historia[]

Ulica istniała już na początku XX wieku, gdzie pełniła funkcję traktu łączącego Imielin i Moczydło.

Po raz pierwszy bieg ulicy został przerwany w jej północnej części w 1974 roku przez budowę osiedla Służew nad Dolinką[1] - wówczas ulica podzieliła się na fragment od al. Wilanowskiej do ul. Wałbrzyskiej oraz od ul. Bacha do Moczydłowskiej.

5 listopada 2015 roku 300-metrowy odcinek ul. Rolnej biegnący na zachód od ul. Moczydłowskiej przemianowano na ulicę Gminną, a odcinek od ul. Gminnej do ul. Płaskowickiej utracił swoją nazwę i nie nadano mu nowej.

Z powodu obu zmian długość południowego odcinka spadła z 1 800 na 250 metrów[2]. Od tamtej pory ulica jedyną przecznicą północnej części ulicy jest ul. Niedźwiedzia, a ursynowskiejul. Pustułeczki.

Otoczenie[]

Przy ul. Rolnej, pod skrzyżowaniem z Wałbrzyską mieści się stacja metra Służew, a pod całą długością północnego odcinka ulicy biegnie tunel metra. Wzdłuż północnej części ulicy biegnie ścieżka rowerowa. W latach 20072013 przy Rolnej 175a/b mieściła się Ambasada Republiki Serbii.

Galeria[]

Przypisy

Advertisement