Warszawikia
Advertisement

Ulica Towarowa – ulica położona na Woli, która biegnie od placu Zawiszy do skrzyżowania z ulicą Chłodną. Nazwa ulicy, nadana oficjalnie w 1908 roku, nawiązuje do istniejącej tutaj dawniej towarowej stacji kolejowej[1].

Początkowo, od około 1770 roku wzdłuż dzisiejszej ulicy Towarowej biegły Okopy Lubomirskiego, ulica powstała więc podobnie jak ul. Okopowa jako droga wzdłuż wałów (nazywała się także Okopowa). Regularna zabudowa zaczęła pojawiać się w II połowie XIX wieku, w miejscu splantowanych okopów pojawiła się towarowa stacja kolejowa, około 1879 roku wytyczono u zbiegu z Sienną plac Kaliksta Witkowskiego (potem Kazimierza Wielkiego), a w 1882 roku w rejon skrzyżowania z Sienną dotarł tramwaj konny linii pomarańczowej. Wkrótce powstała także bocznica tramwajowa do elektrowni tramwajowej. W latach 1926-1929 wybudowano wiadukt nad linią kolejową przy Alejach Jerozolimskich, i wtedy też oddano do użytku nową trasę tramwajową wzdłuż całej ul. Towarowej – do dotychczas kursujących linii 6 i 22 dołączyły tramwaje linii 8, 11 i Z[2]. W planach była też znaczna rozbudowa ulicy Towarowej[3].

Podczas II wojny światowej rejon ul. Towarowej został zbombardowany przez Rosjan 13 listopada 1941 roku, zniszczeniu uległa wtedy spora część bocznic kolejowych w rejonie dworca towarowego oraz okoliczna zabudowa[4]. Podczas powstania warszawskiego obszar zajęty został przez powstańców, a ulica Towarowa była ich linią obrony aż do końca sierpnia 1944 roku. W wyniku działań wojennych znacznie uszkodzony został także wiadukt. Zaraz po wojnie ulica Towarowa znalazła swoje ważne miejsce, powstał tymczasowy Dworzec Główny oraz pierwszy budynek wybudowany po wojnie – budynek urzędu pocztowego (nr 5). Ulica została także znacznie poszerzona. Współcześnie w planach jest remont wiaduktu kolejowego oraz budowa tunelu w kierunku ulicy Okopowej, który miałby się zacząć za ulicą Grzybowską[5]. W 2014 roku przy rondzie Daszyńskiego powstała stacja metra C-9 Rondo Daszyńskiego – jej uruchomienie nastąpiło dnia 8 marca 2015 roku.

Ulica Towarowa (rejon ul. Grzybowskiej)

W 2012 roku Jarosław Kaczyński zaproponował, aby ze względu na sąsiedztwo z Muzeum Powstania Warszawskiego, nadać ulicy imię Lecha Kaczyńskiego, spotkało się to jednak z niezadowoleniem mieszkańców oraz specjalistów od nazw ulic[6].

Ulica rozpoczyna swój bieg od placu A. Zawiszy, gdzie zbiega się z Alejami Jerozolimskimi, Raszyńską i Grójecką. Następnie ulica kieruje się na północ, przecinając kolejno ulice Srebrną, Kolejową, Sienną, Prostą (jako rondo I. Daszyńskiego), Łucką, Grzybowską, Jaktorowską i Kotlarską, by zakończyć się na skrzyżowaniu z Okopową, Wolską i Chłodną.

Hotel Premiere Classe, Golden Tulip (d. Kyriad Prestige) i Campanile (nr 2)

Fragment pamiątkowego muru niedaleko Srebrnej

Kamień upamiętniający miejsce, w którym stał dom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Wzdłuż ulicy Towarowej znajdują się następujące obiekty:

 • ul. Towarowa 1 – Stacja Muzeum na dawnej stacji Warszawa Główna
 • ul. Towarowa 2 – Hotel Premiere Classe, Hotel Golden Tulip (d. Kyriad Prestige) i Hotel Campanile
 • ul. Towarowa 5 – budynek dawnego Urzędu Pocztowego nr 2 (dziś urząd pocztowy nr 22)
 • ul. Towarowa 10/12 – zabudowania dawnej fabryki Bormann i Szwede
 • ul. Towarowa 11 – kompleks „Skyliner” (w budowie)
 • ul. Towarowa 22 – Dom Słowa Polskiego, dziś mieści się tutaj centrum handlowe Jupiter
 • róg ul. Pańskiej – biurowiec Torca Tower (planowany)
 • ul. Towarowa 25a – biurowiec Banku BPH
 • ul. Towarowa 26 – kompleks „Generation Park” (planowany), wcześniej biurowiec Instytutu Pamięci Narodowej, w jego miejscu planowany był w międzyczasie Wieżowiec Ruchu
 • róg Łuckiej – kompleks Warsaw Spire
 • ul. Towarowa 33 – hala stacji obsługi pojazdów (przedwojenna)
 • róg Wolskiejnieistniejące rogatki wolskie

Przy ulicy znajduje się także kilka kamieni pamiątkowych:

 • kamień pamiątkowy umieszczony przed kompleksem hotelowym (nr 2) upamiętnia miejsce, gdzie 31 grudnia 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali 43 Polaków,
 • kamień pamiątkowy umieszczony na rogu ul. Srebrnej, upamiętnia zgrupowanie „Chrobry II”, które w tym rejonie walczyło podczas powstania warszawskiego. Obok kamienia, pośrodku jezdni, znajduje się także zachowany fragment dawnego muru okalającego dawne tereny kolejowe wzdłuż ul. Towarowej,
 • kamień pamiątkowy między jezdniami ulicy w miejscu, gdzie w 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali 30 zakładników,
 • kamień pamiątkowy umieszczony na rogu Grzybowskiej, upamiętnia miejsce, gdzie stał dom, w którym mieszkał Konstanty Ildefons Gałczyński,
 • kamień pamiątkowy umieszczony na rogu ul. Kotlarskiej, upamiętnia miejsce, gdzie w dniach 5-6 sierpnia hitlerowcy rozstrzelali 120 osób.

Ciekawym obiektem w przestrzeni okalającej ulicę Towarową była także bocznica kolejowa, dochodząca praktycznie do samego ronda Daszyńskiego, kończąca się kozłem oporowym. Bocznice istniały tutaj już przed II wojną światową, a ta prowadziła dawniej do powojennych już Warszawskich Zakładów Urządzeń Przemysłowych im. Ludwika Waryńskiego z siedzibą przy Kolejowej 57. Obecnie w tym miejscu trwa budowa wieżowca Skyliner.

Przypisy[]

 1. Kwiryna Handke, Słownik nazewnictwa Warszawy, str. 208, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa, 1998
 2. Kalendarium zmian w 1929 roku, trasbus.com, dostęp: 28.03.2010
 3. Warszawa przedwojenna. Plan miasta z 1939 r., PTR Kartografia, Warszawa, 2006
 4. Sowieckie bomby na stolicę, zw.com.pl, 05.03.2009
 5. Czy opłaci się Towarowa w tunelu?, gazeta.pl, 25.03.2007
 6. Którą ulicą pojedziemy? Lecha Kaczyńskiego czy Towarową, gazeta.pl, 11.05.2012
Advertisement