Warszawikia
Advertisement

Ulica Ursynowska - ulica na Wierzbnie biegnąca od Puławskiej do alei Niepodległości, przecinająca ulicę Kazimierzowską i Bałuckiego. Od strony alei Niepodległości kończy się ślepo (nie ma przejazdu samochodowego).

Jedna z bardziej malowniczych ulic na Mokotowie. Znajduje się przy niej Ogród Jordanowski, Park im. Orlicza Dreszera, a także wiele starych kamienic i willi. Na rogu Puławskiej i Ursynowskiej znajdował się do końca lat 90. XX wieku dworzec PKS. Potem wybudowano w tym miejscu stację benzynową i biurowiec Statoil.

Nazwa ulicy pochodzi od Ursynowa, który został nazwany tak na cześć imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, polskiego dramaturga, pisarza i działacza społecznego.

Ciekawostki[]

  • W książce Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec znajduje się informacja o tym, że w mieszkaniu znajdującym się na Ursynowskiej zmarł, po akcji pod Arsenałem, Janek "Rudy" Bytnar, legenda Szarych Szeregów. W rzeczywistości został przeniesiony na Kazimierzowską 15, a później odwieziony do szpitala wolskiego przy ul. Płockiej, gdzie zmarł.
  • W filmie Krzyk pod adresem Ursynowska 6 mieszkał Marek (Krzysztof Pieczyński) zakochany w "Prerełce" (Dorota Stalińska).
  • Do 1 kwietnia 2011 roku pobliski zespół przystankowy Park Dreszera nosił nazwę ulicy – nazwa została zmieniona, ponieważ wprowadzała w błąd niezorientowanych pasażerów, w której dzielnicy się znajdują.
Advertisement