Warszawikia
Advertisement

Ulica Giuseppe Verdiego – ulica położona na osiedlu Augustówek w obszarze MSI Kobiałka dzielnicy Białołęka. Biegnie od ul. Zdziarskiej na północ do ul. Belliniego, krzyżując kolejno z ulicami Pavarottiego, Monteverdiego, Pucciniego, Rossiniego i Corellego.

Ulica powstawała etapami w latach 2011-2018 w miejscu dawnych pól uprawnych i nieużytków podczas budowy osiedli budynków wielorodzinnych Zielona Dolina i Miasteczko Greenwood[1]. Najpierw do 2013 roku powstał odcinek do ul. Rossiniego, a pozostała część powstała do 2018 roku. Zgodnie z planem zagospodarowania ulica będzie przedłużona 100 metrów na północ do planowanej ulicy łączącej ją z ul. Mańkowską[2].

Od 2018 roku na dwuhektarowej działce między ulicami Verdiego i Ruskowy Bród pozyskanej w 2016 roku od Agencji Nieruchomości Rolnych powstaje szkoła podstawowa. Ciekawostką jest, że w związku z brakiem miejsca na boiska szkolne na szkolnej działce są one budowane na oddzielnej działce po drugiej stronie ul. Ruskowy Bród, a obydwie działki połączy kładka nad ulicą[3].

Patronem ulicy jest Giuseppe Verdi, włoski kompozytor romantyczny, jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych wszech czasów. Nazwa ulicy została nadana 14 grudnia 2012 roku[4] zgodnie z "operowym" kluczem nazewniczym, który obejmuje również ulice Pucciniego, Monteverdiego, Pavarottiego, Rossiniego, Corellego, Belliniego, Scarlattiego i Vivaldiego.

Przypisy[]

Advertisement