Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy Wąski Dunaj. Zobacz też: Ulica Szeroki Dunaj oraz Potok Dunaj.

Zabytek.png
nr w rej.
99

Ulica Wąski Dunaj – długa na około 150 metrów ulica na Starym Mieście, w Śródmieściu. Biegnie od Rynku Starego Miasta do ulicy Podwale. Jest całkowicie zamknięta dla ruchu.

Widok Bramy Pobocznej, Z. Vogel, 1785

Ulica wytyczona została wraz z całą Starą Warszawą mniej więcej pod koniec XIII wieku, a ulica Dunaj kierowała się ku baszcie w murach obronnych. U wylotu ulicy Dunaj, przy samych murach, mieszkał kat, w którego gestii leżał m.in. pobliski dom publiczny. W pobliżu znajdowała się również pierwsza "dzielnica żydowska" - znajdowały się tu ulica Żydowska, a przy niej mykwa i synagoga, przebudowana potem na dworek Baryczków. Zniknęła ona w XVI wieku, w tym samym okresie pod ulicą pobiegły drewniane rury doprowadzające wodę z dalekich Nalewek i rzeczki Bełczącej na rynek. Od początku XVII wieku możliwy był wyjazd z miasta poza mury dzięki wybudowanej Bramie Pobocznej, którą rozebrano w 1804 roku dając pełny wylot na Podwale. Do XIX wieku nie odróżniano Wąskiego i Szerokiego Dunaju, dopiero potem pojawiły się dwie oddzielne nazwy dla prostopadłych uliczek. Zabudowa zniszczona podczas II wojny światowej, odbudowana z dość dużą dowolnością. W 2015 roku wyremontowana zostanie nawierzchnia ulicy.

Nazwa tej ulicy, jak i sąsiedniego Szerokiego Dunaju, wywodzi się mającego w tym miejscu niegdyś źródła potoku Dunaj, spływającego ku murom, a potem Mostową do Wisły. Pochodzenie nazwy Dunaj dla potoku jest nieznane, jedna z wersji mówi o zniekształconej nazwie Adonai oznaczającej w religii żydowskiej tytuł Boga Jahwe.

Ulica rozpoczyna swój bieg w północno-zachodnim rogu rynku, w zbiegu z Nowomiejską, po czym kieruje się na zachód przecinając kolejno Piwną, Szeroki Dunaj, Rycerską oraz międzymurze Zachwatowicza, by zakończyć się skrzyżowaniem z Podwalem.

Obiekty położone przy ulicy to głównie zabytkowe kamienice:

 • ul. Wąski Dunaj 2 / Nowomiejska 1/3 - Kamienica
 • ul. Wąski Dunaj 3 - Kamienica z polichromią prezentującą czym niegdyś handlowano przy Szerokim Dunaju.
 • ul. Wąski Dunaj 5 - Kamienica
 • ul. Wąski Dunaj 7 - tablica upamiętniająca rozstrzelanie tutaj 2 września 1944 roku 70 Polaków
 • ul. Wąski Dunaj 8 - Kamienica Salwator (pod Chrystusem Zmartwychwstałym)
 • ul. Wąski Dunaj 9 - Kamienica
 • ul. Wąski Dunaj 10 - narożna Kamienica Szewców, w niej Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego
 • ul. Wąski Dunaj 16 - Kamienica
 • ul. Wąski Dunaj 18 - Kamienica
 • ul. Wąski Dunaj 20 - Kamienica, w niej klub Czternastka

Ciekawostki[]

 • Przy wejściu do Kamienicy Szewców (od strony Szerokiego Dunaju) znajduje się tablica upamiętniająca czterokrotnego burmistrza Starej Warszawy, Szkota z pochodzenia, Alexandra Chalmersa.

Galeria[]

Advertisement