Warszawikia
Advertisement

Ulica Wałbrzyska – ulica na osiedlu Służew w dzielnicy Mokotów, która przebiega od ul. Puławskiej do ul. Nowoursynowskiej.

Historia[]

Ulica powstała przed latami 30. XX wieku jako przedłużenie al. Lotników i pod taką nazwą została zaprezentowana na mapach w 1936 roku, przebiegała w praktycznie linii prostej. Na planach z lat pięćdziesiątych została przedstawiona pod nazwą „Wałbrzyska”[1], w 1995 roku, pod skrzyżowaniem z ul. Rolną i al. Harcerzy Rzeczypospolitej, otwarto stację metra Służew.

Przebieg[]

Ulica rozpoczyna się na zachodzie jako przedłużenie al. Lotników i przecina ulice Bacha, Rolną, al. Harcerzy Rzeczypospolitej, Batuty, Podbipięty, Mozarta, Studencką, Kurpińskiego, Studencką, Wróbla, ponownie Bacha, Dominikańską, Noskowskiego i Nowoursynowską, która jest przedłużeniem ulicy w kierunku Ursynowa.

Przy Wałbrzyskiej oprócz wspomnianej stacji metra znajdują się także Centrum Handlowe Land oraz nowy cmentarz parafii św. Katarzyny (wśród mogił trzy wpisane zostały do rejestru zabytków). Pomiędzy Wałbrzyską i Doliną Służewiecką znajduje się osiedle Służew nad Dolinką, pod numerem 11 znajduje się urząd pocztowy nr 121.

Przypisy

  1. Plan Warszawy z 1956 r. Trasbus, dostęp: 21 stycznia 2015
Advertisement