Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: Wolumen (strona ujednoznaczniająca).

Ulica Wolumen – długa na około 1 kilometr ulica położona na osiedlu Nowy Wawrzyszew w obszarze MSI Wawrzyszew w dzielnicy Bielany. Biegnie od ulicy Jana Kasprowicza do Wólczyńskiej. Nie odbywa się nią ruch autobusowy. U zbiegu ulicy Kasprowicza z Wolumenem znajduje się stacja metra Wawrzyszew.

Droga, której śladem biegnie dziś ulica Wolumen, istniała już w XIX wieku, łączyła wieś Wawrzyszew z Szosą Marymoncką, nie znajdowała się jednak wówczas w granicach miasta. Została wyprostowana i uregulowana w 1888 roku, a w latach 50. XX wieku włączono ją w granice Warszawy. Ulica pojawia się wówczas na mapach, była to jednak tylko droga gruntowa. Stała się osią osiedla Nowy Wawrzyszew latach 80. XX wieku. W drugiej połowie lat 90. ulica przeszła gruntowny remont – pojawiły się zatoczki do parkowania, progi zwalniające i nowa nawierzchnia.

W 1978 roku zaprezentowany został na Salonie Warszawskim projekt arch. Jacka Chyrosza, Janusza Jaworskiego i Tadeusza Jełowieckiego, gdzie cały teren pomiędzy ul. Broniewskiego i Kasprowicza wzdłuż ul. Wolumen miał być przeznaczony na duże centrum handlowo-usługowe, przy czym ul. Wolumen miała zostać zamieniona w ciąg pieszy[1].

Ulica rozpoczyna swój bieg skrzyżowaniem z Kasprowicza i Lindego, po czym biegnie na południe. Odchodzą od niej niewielkie uliczki osiedla Wawrzyszew: Wergiliusza, Dantego i Andersena. Ulica kończy się na skrzyżowaniu z Wólczyńską.

Przy ulicy Wolumen 53 mieści się bazar Wolumen.

Przypisy[]

  1. Centrum Wawrzyszewa, Stolica, Nr 2/3 z 1979
Advertisement