Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: osiedle Wyczółki oraz zespół przystankowy Wyczółki.

Ulica Wyczółki – ulica położona na Grabowie i Wyczółkach w dzielnicy Ursynów, która biegnie od ul. Puławskiej do ul. Nowy Służewiec.

Kapliczka sprzed 1938 roku

Droga powstała najpewniej równocześnie wraz z osadą Wyczółki, przez której środek wiodła,a więc najpóźniej pod koniec XVI wieku – rozpoznano ślady archeologiczne sięgające nawet wczesnego średniowiecza. Widoczna jest na planach w połowie XIX wieku jako droga przez centrum wsi, istniała wówczas na odcinku od ob. ul. Łączyny na zachód, w kierunku Gorzkiewek, zaś ku wschodowi wchodziła śladem ob. ul. Galopu i ob. ul. Poleczki. Wzdłuż drogi znajdowały się liczna zabudowania, istniała karczma, przepływała Sadurka, na której piętrzyło się kilka stawów. Z czasem wykształcił się kolejny odcinek ob. ul. Wyczółki, czyli ukośna droga w kierunku Służewca.

Sytuacja urbanistyczna okolicy uległa zmianie w latach 20. i 30. XX wieku w związku z budową torów wyścigów konnych na Służewcu – zlikwidowana została ukośna droga WyczółkiSłużewiec (poza krótkim odcinkiem na terenie wsi), zaś wzdłuż południowej muru nowego obiektu wytyczono i wybrukowano nową ulicę, która połączyła stary odcinek z Szosą Puławską. W 1938 roku o ten odcinek oparła się południowa granica Warszawy. Zabudowa ulicy nie uległa większym zniszczeniom w trakcie II wojny światowej, w 1951 roku cała ulica znalazła się w granicach miasta, zaś w 1960 roku uzyskała nazwę Wyczółki – od dawnej wsi, przez którą przebiega, a więc pośrednio od pospolitego wyrazu "wyczółek", oznaczającego wysunięty kawałek pola.

Ulica biegła wówczas od skrzyżowania z ul. Puławską i ul. Dziwnowską na zachód, wzdłuż muru torów wyścigów konnych, krzyżując się z ul. Poleczki, ul. Hołubcową i ul. Półksiężyca, a kończyła się na linii kolei radomskiej, mając za torami kontynuację pod postacią ul. Skawińskiej, w latach 60. XX wieku dociągnięta została do niej również ul. Kłobucka, u zbiegu z którą powstała pętli Kłobucka. Z czasem nazewnictwo ulicy zaczęło się zacierać, szczególnie ze względu na zanikanie środkowego (ukośnego) odcinka spajającego obie części, przez co odcinek brukowany wzdłuż murów zaczął być nazywany ul. Galopu.

W latach 90. XX wieku ul. Wyczółki odciążyła przebita równolegle ul. Poleczki, która w latach 2007-2008 została gruntowanie przebudowana, odbierając ul. Wyczółki miano głównej ulicy osiedla – ul. Wyczółki stała się drogą dojazdową o znaczeniu lokalnym, a w jej zabudowie dominowały budynki jednorodzinne i usługowe, gdzieniegdzie tylko porozdzielane pojedynczymi biurowcami. W 2012 roku Rada Miasta, w celu uporządkowania nazw ulicy w tej okolicy, wydała uchwałę nr XLII/1169/2012, na mocy której ulica Wyczółki objęła swoją nazwę zarówno odcinek d. ul. Galopu przy południowym murze torów wyścigów konnych, jak i historyczny odcinek, biegnąc tym samym od ul. Puławskiej do ul. Zatorze[1]. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przewidują dla rejonu ul. Wyczółki zachowanie obecnego charakteru z domami jednorodzinnymi oraz zabudową usługową.

Ulica Wyczółki (rejon ul. Łączyny)
2010 – por. 2008

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Puławską, po czym kieruje się na zachód, krzyżując się kolejno z ulicami Poleczki, Łączyny, Galopu, Łączyny, Hołubcową, Półksiężyca (dwukrotnie), Kłobucką i Zatorze, kończąc się u zbiegu z ul. Nowy Służewiec.

Przy ul. Wyczółki zachowało się kilka przedwojenny domów, które znajdują się pod adresami nr 34, nr 46, nr 60, nr 62, nr 77, nr 89, nr 91, nr 99, nr 109 oraz nr 123, ponadto pod nr 71 znajduje się biurowiec Yona Park. Na rogu ul. Łączyny (przy odcinku gruntowym) znajduje się kapliczka, a przed domem nr 44 znajduje się również Krzyż przydrożny. Ponadto u zbiegu z ul. Poleczki (nr 27) planowany jest biurowiec Wyczółki ([1]).


Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement