Warszawikia
Advertisement

Ulica Zgoda przy ul. Złotej (przed 1939)

Ulica Zgoda (w latach 1950-1990: Władysława Hibnera)- ulica leżąca w obszarze Śródmieście Północne.

Zaczyna się ona skrzyżowaniem z Chmielną jako przedłużenie Brackiej. Następnie dochodzi do ul. Złotej i ul. Brokla, gdzie jej oryginalny przebieg zostaje przerwany. Dalsza część ulicy biegnie zakolem od ul. Jasnej do ul. Sienkiewicza. Ulica jest jednokierunkowa w kierunku południowo-wschodnim na odcinku od ul. Złotej.

Historia[]

Ulica istniała już w XVIII wieku i razem z Bracką i Bagno była częścią traktu UjazdówGrzybów. Nazwa Zgoda pochodzi od stojącej dawniej w tym miejscu karczmy, rok nadania nazwy ulicy jest kwestią sporną (Dylewski podaje ok. 1879 roku, Szwankowski 1770 rok). Ulica została uregulowana około 1770 roku i poszerzona w 1858 roku, a pierwszymi zabudowaniami były budynki Szpitala Dzieciątka Jezus; z czasem ulicę obudowywano kamienicami. Do 1885 roku przy ulicy znajdował się wiatrak holenderski.

Na początku XX wieku (po 1902 roku), po przeniesieniu szpitala powstawały następne budynki m.in. gmach wydawnictwa Gebethner i Wolff z 1906 roku i Dom pod Orłami z 1917 roku.

W 1950 roku ulica zyskała nowego patrona: Władysława Hibnera, działacza komunistycznego rozstrzelanego na stokach Cytadeli. W 1967 roku rozebrano część XIX-wiecznej zabudowy przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza.

W okresie powojennym ukośny odcinek ulicy biegnący ul. Sienkiewcza do Złotej został zlikwidowany przy budowie budynku przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i ul. Jasnej, wtedy powstało zakole ulicy przy ul. Jasnej. Historyczną nazwę przywrócono w 1990 roku. Obecnie przy ulicy znajduje się liczne lokale gastronomiczne.

Po powstaniu placu Pięciu Rogów ulica stanie się ślepa na południowym odcinku.

Otoczenie[]

Kamienica (nr 11)

Przy ulicy Zgoda znajdują się:

  • Zgoda 1 - przedwojenna kamienica
  • Zgoda 3 - zabytkowa kamienica z 1887 roku
  • Zgoda 4 - przedwojenna kamienica
  • Zgoda 5 - kamienica rodziny Simonów
  • Zgoda 7 (róg Złotej) - budynek Kasy Pożyczkowej Przemysłowców Warszawskich projektu Stefana Szyllera
  • Zgoda 10 - Dom pod Orłami
  • Zgoda 11 – przedwojenna kamienica

Źródła[]

  • Dylewski Adam, „Warszawa i okolice”, Wydawnictwo Pascal, 2008
  • Szwankowski Eugeniusz, „Ulice i place Warszawy”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1970
Advertisement