Warszawikia
Advertisement

Urząd Pocztowy nr 1

Urząd Pocztowy nr 78

Urząd Pocztowy nr 88

Urząd Pocztowy nr 131

Urząd Pocztowy nr 138

Urzędy pocztowe – w Warszawie działa ponad 145 urzędów pocztowych, ich główna siedziba znajduje się na ul. Stawki 2 (Intraco – przeniosła się z ul. Rakowieckiej 26), tam także mieści się część jednostek organizacyjnych poczty. Innym centrum jest ul. św. Barbary 4, gdzie mieszczą się Centrum Usług Koncesjonowanych oraz Centrum Zarządzania Kadrami. Poczta Główna znajduje się przy Świętokrzyskiej 31/33.

Historia[]

Historia poczty sięga starożytności, a w Polsce czasów króla Bolesława Chrobrego – wówczas ludzi przenoszących przesyłki nazywano posłańcami, a ich wozy podwodami. Do 1564 roku to miasta miały obowiązek wystawiać podwody, dopiero sejm piotrkowski to zmienił. Dopiero wówczas zaczęła się kształtować poczta podobna do znanej we współczesności – w 1558 roku król Zygmunt August utworzył stałe połączenie pocztowe Krakowa z Wenecją. Dopiero w 1620 roku utworzono pocztę powszechną.

W Warszawie pierwsza stacja pocztowa mieściła się na Krzywym Kole 10, potem jedną z ważniejszym była Poczta Saska w pałacu Wesslów. Pod zaborami poczta znalazła się w ich rękach, więc często była przez to cenzurowana. Dopiero po odzyskaniu niepodległości zaczęto tworzyć Pocztę Polską, w 1919 roku utworzono na ten cel specjalne ministerstwo. W tym też okresie powstał dla urzędu Poczty, Telefonu i Telegrafu okazały gmach na rogu Nowogrodzkiej i Poznańskiej.

II wojna światowa przyniosła likwidację polskich struktur pocztowych i utworzenie w ich miejscu niemieckich, tzw. Deutsche Dienstpost Osten. Mimo to działała polska poczta na emigracji oraz w podziemiu, a podczas powstania warszawskiego także poczta powstańcza – swą siedzibę miała w kamienicy przy Wilczej 41. Inicjatorem jej utworzenia był hm. Kazimierz Grenda „Granica”.

Wraz z odzyskiwaniem przez wojska radzieckie terytorium kraju zaczęły się powoli tworzyć na nim struktury pocztowe, takowe zaczęto tworzyć jeszcze w sierpniu 1944 roku, a w styczniu 1945 roku możliwe było już stworzenie ich w Warszawie. Na przełomie 2012 i 2013 roku Poczta Polska zmieniła logo, na nowym pojawiła się złota trąbka na czerwonym tle oraz biały napis, otwarto też pierwszy wyremontowany w nowej stylistyce oddział przy ul. Kazimierzowskiej – jest to element przygotowań Poczty Polskiej do zmian na rynku przesyłek i listów.

Spis urzędów pocztowych[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement