Warszawikia
Advertisement
Zabytek.png
nr w rej.
A-758

Wejście na teren wagonowni

Zabytkowe budynki

Tory odstawcze

IMG 2902 1.jpg
IMG 2819 1.jpg

Wagonownia Szczęśliwice (Zakład Sekcji Eksploatacji i Utrzymania Wagonów) – stacja postojowa Polskich Kolei Państwowych zlokalizowana na ulicy Potrzebnej. Znajduje się zespół budynków pochodzących z lat 1924-1929, stanowiący jedyny w Warszawie autentyczny przedwojenny kompleks budowli kolejowych o wyjątkowych walorach architektonicznych. Jest on wpisany do rejestru zabytków. Teren wagonowni jest zamknięty, można tu wejść tylko za zgodą PKP Intercity.

Formowano tu składy pociągów dalekobieżnych i międzynarodowych. Obecnie funkcje te przejęła nowa Wagonownia Grochów. Było to także miejsce postoju wagonów rządowych, dodatkowo ogrodzone i pilnowane przez uzbrojonych wartowników. Znajduje się tu nieotynkowany, ceglany budynek główny w którym mieściły się biura. Zwieńczony jest on dwoma blaszanymi kulami na przeciwległych szczytach wysokiego i o wyjątkowo skomplikowanej formie dachu. Z zabytkowej materii pozostały też zabudowania techniczne, administracyjne, budynek dworca oraz nieistniejącego już Hotelu pod Zegarem, goszczącego takie osobistości jak Marszałek Józef Piłsudski czy dygnitarze PRL-u.

Ważnym obiektem jest miejsce pamięci, zlokalizowano w północnej części wagonowni – znajduje się ono w miejscu, gdzie 16 października 1942 roku Niemcy, w ramach represji za akcję Wieniec I, powiesili na szubienicy dziesięciu więźniów z Pawiaka. Dziś znajduje się tu kamień pamiątkowy oraz metalowy krzyż, otoczony szczególną opieką przez pracowników wagonowni.

Ciekawym obiektem jest płot z graffiti, gdzie dawniej były na nim wykonane czerwoną farbą napisy, również o treści marketingowej.

Dojazd do Wagonowni jest możliwy wszystkimi liniami zatrzymującymi się w zespole Wagonownia.

W przyszłości na tym terenie ma znaleźć się Centrum Komunikacji i Techniki, kontynuator Muzeum Kolejnictwa, które będzie musiało się wyprowadzić z terenu dawnego dworca Warszawa Główna przy ul. Towarowej.

Obecnie spółka PKP Intercity zaprzestała wykorzystywania stacji postojowej Warszawa Szczęśliwice do oporządzania i formowania składów pociągów dalekobieżnych, przenosząc tą działalność całkowicie na stację Warszawa Grochów. Gospodarzem terenu stacji obecnie jest SKM Warszawa. Stacja postojowa Warszawa Szczęśliwice, stała się jedynym zapleczem warszawskich SKMów. Miejska spółka zobowiązała się do zainwestowania w nowe halę i infrastrukturę potrzebną do obsługi składów.

Advertisement