Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy przystanku kolejowego. Zobacz też: Dzielnica Włochy i Zespół przystankowy PKP Włochy.

Układ przystanków w otoczeniu stacji Warszawa Włochy

Pierwszy i drugi peron przystanku

Przejście podziemne

Warszawa Włochy – przystanek kolejowy położony we Włochach, na liniach kolejowych nr 1 (na 6 kilometrze), nr 3 (3 km) oraz nr 447 (6 km), pomiędzy ulicami Świerszcza i Chrobrego. Zarządzany jest przez Polskie Koleje Państwowe, a obsługiwany także przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską (S1). Widnieje na liście przystanków Zarządu Transportu Miejskiego (nr 4902, rozkłady jazdy).

Stacja kolejowa we Włochach istniała już z pewnością na początku XX wieku, w 1932 roku doprowadzono do niej odnogę Elektrycznej Kolei Dojazdowej (patrz Warszawa Włochy WKD). Ponadto w latach 30. XX wieku stacja została przebudowana w związku z elektryfikacją linii kolejowej, nadano jej wówczas charakterystyczny wygląd z żelbetowymi wiatami w kształcie wygiętej łupiny z wkomponowanymi literami z nazwą stacji.

W latach 1962-1964 pod stacją wybudowano tunel drogowy w ciągu ulic Globusowej i Bolesława Chrobrego, a w 1971 roku zlikwidowano stację WKD wraz z odnogą wzdłuż ul. Popularnej. Dnia 3 września 1987 roku na stacji doszło do katastrofy kolejowej, najechały na siebie dwa pociągi, zginęło osiem osób, kilkadziesiąt zostało rannych (tego samego dnia kilka osób zginęło w wypadku tramwajów na ul. Młynarskiej, wobec czego dzień ten nazwano "czarnym czwartkiem" warszawskiej komunikacji miejskiej). W 2010 roku stację częściowo odremontowano. Nadal zaniedbany pozostaje jednak teren przed stacją od strony ul. Chrobrego, gdzie mieszkańcy widzieliby urządzony skwer, będący centralnym punktem dzielnicy – piszą w tym celu pisma i podania do władz miasta oraz do kolejarzy. Pierwszą część akcji udało się przeprowadzić w październiku 2014 roku, kiedy na skwerku mieszkańcy posadzili wspólnie kwiaty, chcąc jednocześnie zwrócić uwagę na problemy przestrzeni miejskiej. Natomiast w listopadzie w trakcie prac w przejściu podziemnym odkryto namalowany na ścianie stary rozkład jazdy pociągów ze stacji Włochy – lokalni działacze od razu rozpoczęli starania o zachowanie tego odkrycia, uratować odkrycie chcą również kolejarze.

Przystanek posiada dwa perony: pierwszy z jedną krawędzią peronową, drugi – z dwiema. Drugi peron jest zadaszony wiatą (bez zachowanych liter). Poruszanie się między peronami umożliwia przejście podziemne, wyremontowane w 2010 roku. Na przystanku działa kasa biletowa oraz poczekalnia. Wzdłuż przystanku przebiegają dwa tory dalekobieżne linii nr 1 i 3. Odchodzą stąd również dwie linie towarowe.

Z przystanku można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do: Śródmieścia, Sochaczewa, Łowicza i Skierniewic. Do przystanku kolejowego Warszawa Włochy można dojechać wszystkimi liniami komunikacyjnymi zatrzymującymi się w zespole przystankowym PKP Włochy.
Advertisement