Warszawikia
Advertisement

Widok ogólny stacji (2015)

Widok ogólny stacji (2009)

Warszawa Zachodnia Peron 9 – część stacji Warszawa Zachodnia, dawniej samodzielny przystanek kolejowy, obsługiwany przez Koleje Mazowieckie i Szybką Kolej Miejską linie S9 oraz tymczasowo ze względu na budowę przystanku Warszawa Targówek linii S3, położony przy al. Prymasa Tysiąclecia, w kompleksie Dworca Zachodniego. Znajduje się na 4. kilometrze linii kolejowej nr 20, łączącej stację Warszawa Główna Towarowa ze stacją Warszawa Praga.

Historia[]

Przystanek został uruchomiony 12 września 1986 roku pod nazwą Warszawa Wola w wyniku wniosków pracowników okolicznych zakładów przemysłowych, uzyskał jeden łukowato wygięty peron z dwiema krawędziami peronowymi, zadaszony wiatami przystankowymi, bez kas biletowych. W 2012 roku zapadła decyzja o włączeniu przystanku w kompleks Dworca Zachodniego, wobec czego 20 maja 2012 roku oficjalnie zmieniono nazwę przystanku na Warszawa Zachodnia Peron 8. Jednym z powodów były skargi pasażerów podróżujących ze stacji położonych na linii legionowskiej podróżujących na zachód i z powrotem, którzy nie mogli kupić biletów na podróż z przesiadką na dworcu Zachodnim (taryfy Kolei Mazowieckich i Przewozów Regionalnych pozwalają na podróż na jednym bilecie z przesiadką z jednego na drugiego przewoźnika, ale przesiadka musi odbywać się na tym samym przystanku względnie stacji). Jednocześnie pasażerowie rozpoczynający podróż z tego peronu utracili prawo zakupu biletu na pokładzie pociągu bez dopłaty. Od tego czasu na peronie stanął też automat biletowy.

Plakat PKP PLK obwieszczający zamknięcie fragmentu linii z powodu prac modernizacyjnych

Peron 8 podczas prac modernizacyjnych, stan 04.2017

12 marca 2017 czasowo zawieszono funkcjonowanie peronu 8 w związku z modernizacją linii kolejowej nr 20. W ramach prac modernizacyjnych sam peron również zostanie przebudowany i zostanie zbudowana kładka nad torami. Jego funkcjonowanie przywrócono 21 października 2018 roku po zakończeniu prac modernizacyjnych.

19 grudnia 2021 zmieniono nazwę stacji na Warszawa Zachodnia Peron 9[1].

Dojazd[]

Z peronu 9 można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do: Warszawy Gdańskiej, Legionowa, Wieliszewa, Nasielska, Ciechanowa i Działdowa. Do stacji można dojechać wszystkimi liniami komunikacyjnymi zatrzymującymi się w zespole przystankowym Armatnia, Dworzec Zachodni (Tunelowa) i Dworzec Zachodni.

Przypisy

  1. Nowy rozkład jazdy pociągów od 12 grudnia, wtp.waw.pl (archiwum), 2021.12.07. [dostęp: 2021.12.20].


Advertisement