Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy dzielnicy. Zobacz też: Wilanów (rejon) i Zespół przystankowy Wilanów.
Zabytek
nr w rej.
649
Warszawa - Wilanów Palace

Pałac w Wilanowie

800px-Warsaw Wilanow Potocki mausoleum

Mauzoleum Potockich przy Pałacu w Wilanowie

Warsaw Wilanow Palace park

Park przy pałacu w Wilanowie

Wilanów - licząca 31 967 (2015[1]) mieszkańców dzielnica Warszawy położona w południowej części miasta, ograniczona ulicami Opieńki, Gąsek, Nowoursynowską, Orszady od zachodu, Arbuzową, Sobieskiego, Goplańską, Augustówką, Zawodziem i rzeką Wilanówką od północy, Wisłą od wschodu i granicą miasta od południa. Powierzchnia dzielnicy wynosi 36,73 km². Burmistrzem dzielnicy jest Ludwik Rakowski.

Pałac w Wilanowie[]

Pałac w Wilanowie to zabytkowy zespół pałacowo-ogrodowy. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. Wilanów był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego. W ciągu ponad 300 lat swojego istnienia pałac w Wilanowie przeżywał okresy upadku i świetności. Gromadzone w Pałacu zbiory artystyczne, dzieła wybitnych twórców polskich i zagranicznych świadczą o wysokim poziomie narodowego kolekcjonerstwa pomimo wielu strat w okresach wojennych.

Dzieje muzeum sięgają 1805, kiedy to Stanisław Kostka Potocki (wybitny działacz Oświecenia), udostępnił sale swej rezydencji wraz ze zbiorami polskiemu społeczeństwu. Za czasów hitlerowskiej okupacji w Pałacu Wilanowskim siedzibę miało lokalne SS.

W 1945 dawna rezydencja monarsza stała się własnością całego narodu. W 1954 przeprowadzono remont generalny Pałacu i konserwację wielu bezcennych zabytków. Wnętrza pałacowe odzyskały wówczas swój pierwotny wygląd.

Zespół pałacowo-parkowy jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku. Jest nie tylko bezcennym świadectwem dawnej świetności Rzeczypospolitej, ale również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań Warszawiaków szukających wytchnienia w ogrodach Wilanowa.

Inne miejsca[]

Stacja kolejki waskotorowej Wilanow

Stacja dawnej kolejki wąskotorowej

Swiatynia Opatrznosci Bozej w lipcu 2011

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej

Oprócz Pałacu, w Wilanowie znajdują się także Muzeum Plakatu, Mauzoleum Potockich, Ośrodek Doświadczalny Sadownictwa SGGW a także liczne rezerwaty: Morysin, Skarpa Ursynowska oraz Wyspy Zawadowskie. Wiele jest też jeziorek, między innymi Staw Powsiński, Jezioro Lisowskie, Jezioro pod Morgami czy Jezioro Powsinkowskie i Jezioro Wilanowskie. Choć uznaje się, że Ogród botaniczny PAN leży w Powsinie, ten de facto leży w granicach administracyjnych Ursynowa.

Współcześnie w zachodniej części dzielnicy, na Polach Wilanowskich wzdłuż ul. Klimczaka powstaje Miasteczko Wilanów, trwa również budowa Świątynia Opatrzności Bożej.

Ponadto istnieje pomysł, a dużą część historycznego Wilanowa objął Wilanowski Park Kulturowy.

Rejony[]

W skład dzielnicy wchodzi wiele rejonów i osiedli: Bartyki, Kępa Latoszkowa, Kepa Zawadowska, Latoszki, Lisy, Morysin, Nadwilanówka, Nadwiślanka, Powsin, Powsinek, Stare Kabaty (częściowo), Wilanów, Wolica, Zamość, Zawady.

Zobacz też[]

Przypisy

  1. Dzielnica w liczbach. Wilanów, dostęp: 3 marca 2016

Linki zewnętrzne[]


Advertisement