Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: Kino Wisła.

Wisła przy północnych granicach miasta

Wisła o zachodzie słońca

Most Poniatowskiego

Wisła – największa i najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 kilometrów.

Przebieg[]

Przebieg w Polsce[]

Jej dorzecze pokrywa poważną część terytorium Polski. Największym dopływem Wisły jest Bug z Narwią, który wpada do Wisły poniżej Warszawy jako Bugonarew.

Wisła płynie od Karpat do Bałtyku, czyli z południa na północ. Jej źródła wypływają ze stoków Baraniej Góry w postaci dwóch strumieni: Czarnej Wisełki i Białej Wisełki.

Przebieg w Warszawie[]

Wisła przepływa przez Warszawę mniej więcej od 500 do 530 kilometra swojego biegu. Na terenie miasta rzekę przecina 9 mostów: most Siekierkowski, most Łazienkowski, most ks. Józefa Poniatowskiego, most Średnicowy, most Świętokrzyski, most Śląsko-Dąbrowski, most Gdański (drogowy i kolejowy), most gen. Grota-Roweckiego i most Marii Skłodowskiej-Curie.

W Warszawie do Wisły uchodzi rzeka Wilanówka oraz wiele kanałów, w tym: Żerański czy Nowa Ulga. Na Wiśle umiejscowione są także rezerwaty Wyspy Zawadowskie w Wilanowie i Ławice Kiełpińskie w Białołęce, na jego brzegu znajduje się wiele cennych przyrodniczo obszarów leśnych: Las Bielański, Park Młociński oraz inne nienazwane obszary.

Historia[]

Tramwaj wodny, w tle Stadion Narodowy

Pierwszy stały most przez Wisłę, którego budowę rozpoczął Zygmunt August został ukończony przez Annę Jagiellonkę w 1573, zawalił się jednak po 30 latach. Zniszczyła go napierająca kra, która zniosła konstrukcję drewnianego mostu. Potem przez lata budowano mosty sezonowe, które funkcjonowały od wiosny do jesieni, a rozbierano je na zimę.

Od 1775 przez ćwierć wieku istniał most pływający, zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej. Dopiero w 1864 została wzniesiona nowa stała przeprawa przez Wisłę, a w okresie międzywojennym Warszawa posiadała 2 mosty drogowe i 2 kolejowe. Wszystkie zostały zburzone podczas działań wojennych. Po wojnie je odbudowano, a czasem wzniesiono kolejne nowe mosty.

Najwyższy i najniższy poziom[]

Najwyższy poziom Wisły w Warszawie zanotowano 31 lipca 1960, kiedy to poziom wody osiągnął 778 centymetrów. Podczas "powodzi tysiąclecia" poziom wody nie przekroczył stanu alarmowego, znacznie wyższy był w 2001, kiedy osiągnął 705 centymetrów. Stan alarmowy dla Warszawy jest oznaczony na Moście Śląsko-Dąbrowskim i wynosi 650 centymetrów.[1] Najniższy stan wody Wisła osiągnęła zaś w dniu 28 sierpnia 2015 – było to 41 centymetrów[2].

Otoczenie[]

Wzdłuż lewego brzegu rzeki znajdują się bulwary wiślane, a wzdłuż prawego (dzikiego) brzegu plaże oraz ścieżka rekreacyjna. Na wysokości Starej Pragi znajduje się Port Praski i Komisariat rzeczny Policji. Wisłą kursuje Warszawski Tramwaj Wodny.

Galeria[]

Przypisy

Zobacz też[]

Advertisement