Warszawikia
Advertisement

Wisłostrada na północ od tunelu

Widok na Wisłostradę z Mostu Gdańskiego

Ulica Solec

Tablica upamiętniająca budowę Wisłostrady

Wisłostrada - ciąg ulic położony wzdłuż lewego brzegu Wisły. Fragment drogi wojewódzkiej nr 724 (od południowych granic miasta do Trasy Siekierkowskiej) oraz drogi krajowej nr 7 i trasy europejskiej E77 (od Trasy Siekierkowskiej do północnych granic miasta).

W 2015 roku arteria była trzecią, najbardziej zatłoczoną ulicą Warszawy (po al. Prymasa Tysiąclecia i Dolinie Służewieckiej)[1].

Historia[]

Wisłostradę otwarto 22 lipca 1974 roku. W latach 2001-2002 budowany był tunel, w którym schowano 900-metrowy odcinek Wybrzeża Kościuszkowskiego – w 2012 roku po osuwisku na budowie stacji Centrum Nauki Kopernik tunel zamknięto, obecnie prowadzone są badania, czy dalsze prace nie zagrażają bezpieczeństwu tunelu.

Od 15 stycznia 2007 roku trwa remont estakad Wisłostrady na Bielanach. Prace zakończyły się wcześniej niż planowano, 3 października 2008 roku. W latach 2013-2014 przebudowane zostaną też estakady łączące Wisłostradę z Trasą Łazienkowską.

Awaria w tunelu Wisłostrady i naprawa[]

W nocy z 13 na 14 sierpnia 2012 na budowie stacji Centrum Nauki Kopernik (wtedy jeszcze pod nazwą roboczą Powiśle) II linii metra doszło do awarii - w trakcie montażu jedenastego żebra z kolei w tunelu północnym od strony zachodniej ze ściany czołowej nastąpiły niekontrolowane nagłe wypływy nawodnionego gruntu, roboty przerwano, a pracowników ewakuowano. Tunel Wisłostrady i most Świętokrzyski (później okazało się, że jest w dobrym stanie i z powrotem go otwarto) zostały zamknięte dla ruchu. Miesiąc później, po zdiagnozowaniu przyczyny awarii i konferencjach nt. objazdów i naprawy, 12 września rusza wypełnianie pustki pod tunelem, które miało trwać do 4 miesięcy. 25.10.2012 prezes warszawskiego metra zapowiedział, że termin zakończenia wszystkich prac to 15 grudnia. 14 grudnia dyrektor stołecznego biura koordynacji inwestycji i remontów Wiesław Witek podał, że nowy prawdopodobny termin otwarcia tunelu to styczeń 2013. Następnie znów przesunął się termin otwarcia tunelu – okazało się, że przedłużyła się skomplikowana operacja wstrzykiwania specjalnej mieszanki, która miała wzmocnić tunel i wypełnić pustkę pod nim – Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na ukończenie prac dał czas do 28 lutego. Od 11 do 14 czerwca trwały udane próby obciążeniowe. Ostatecznie tunel otwarto 23 czerwca ok. godz. 5:00 nad ranem, a już o 15:00 woda wybiła ze studzienek kanalizacyjnych przy tunelu – udało się ją uprzątnąć w półtorej godziny. Jak się okazało, przyczyną była usterka sondy pomiarowej, która na skutek błędnego pomiaru stanu wody w Wiśle zablokowała odpływ studzienek.

Przebieg[]

Wisłostrada składa się z ulic:

Z większością ulic Wisłostrada przecina się bezkolizyjnie za pomocą wielopoziomowych wiaduktów, lecz występują również skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, które momentami zatrzymują ruch. Wisłostrada w najwęższych miejscach posiada co najmniej 2 pasy ruchu w każdą stronę. Szczególnie dzieje się tak w okolicy mostu Poniatowskiego i pod mostem Śląsko-Dąbrowskim. Wisłostrada przebiega pod wszystkimi warszawskimi mostami (z wyjątkiem Północnego i Siekierkowskiego, gdyż tu trasa oddala się już od Wisły), a pod Świętokrzyskim przebiega w w drugim co do długości tunelu drogowym w Polsce.

Wzdłuż Wisłostrady znajdują się ścieżki rowerowe, lecz nie na całej długości. Częściowo przebiegają one przy samym brzegu Wisły.

Znaczenie[]

Obecnie Wisłostrada, mimo że spełnia ważną rolę komunikacyjną, jest bardzo krytykowana. Umiejscowienie trasy przy samej rzece powoduje oddzielenie miasta od Wisły, uniemożliwiając mieszkańcom dojście do rzeki w celu np. spędzenia wolnego czasu i rekreacji. Wyjątkiem są okolice u wylotu Tamka, gdzie nad tunelem znajdują się duże skwery: skwer kpt. "Cubryny", powstało Centrum Nauki "Kopernik", i skwer T. Kahla z pomnikiem warszawskiej Syrenki.

Przypisy

  1. Wiemy, na których ulicach w Warszawie jest największy ruch. Onet, 2 lutego 2016, dostęp: 4 lutego 2016
Advertisement