Warszawikia
Advertisement

Złote Tarasy – centrum handlowo-biurowe ulokowane przy ulicy Złotej 59, na obszarze ograniczonym aleją Jana Pawła II, ulicami Złotą, Emilii Plater i Alejami Jerozolimskimi w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego.

Historia[]

Charakterystyczne główne wejście

Złote Tarasy i ich otoczenie widziane z Pałacu Kultury i Nauki

Złote Tarasy i ich otoczenie widziane z Alej Jerozolimskich

Przygotowania do budowy centrum rozpoczęły się jeszcze w 1996 roku i trwały sześć lat zanim w 2002 roku rozpoczęto budowę. Prace konstrukcyjne ukończono jesienią 2006 roku, a wykończeniowe na początku 2007 roku. Złote Tarasy zostały otwarte 7 lutego 2007 o godzinie 14:00. Wartość całej inwestycji wyniosła około 1,5 miliarda złotych i była to największa taka inwestycja w Polsce. 3 września 2007 otwarte zostało kino sieci Multikino.

Wielu specjalistów uważało, że otwarcie Złotych Tarasów doprowadzi, podobnie jak było w przypadku otwarcia centrum handlowego Arkadia, do zakorkowania ścisłego centrum miasta, w szczególności ronda na zbiegu Alej Jerozolimskich i alei Jana Pawła II. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego zachęca wszystkich warszawiaków do dotarcia do centrum handlowego za pomocą komunikacji miejskiej. Ze względu także na drogi parking podziemny korki w znaczący sposób się nie powiększyły.

Problem był także z otwarciem podziemnego parkingu – skargę złożyło stowarzyszenie ekologiczne Przyjazne Miasto zarzucając wykonawcy, że pojemność parkingu przekracza o prawie 400 miejsc liczbę dopuszczoną przez raport oddziaływania na środowisko. Powszechne było jednak mniemanie, że celem stowarzyszenia jest nie troska o środowisko, lecz chęć wymuszenia od inwestora haraczu. Podobnie było przy otwarciu Arkadii, kiedy to wymusili wpłatę na swoje konto 2 milionów złotych.

Złote Tarasy zdobyły dwie prestiżowe nagrody – nagrodę magazynu Retail & Leisure International – Global RLI Awards w 2007 roku w kategorii centrum handlowe roku i tytuł najlepszego projektu komercyjnego na świecie na Międzynarodowych Targach Nieruchomości Handlowych MAPIC w Cannes. W 2012 roku Złote Tarasy zostały sprzedane nowemu inwestorowi, funduszowi zarządzanemu przez AXA Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP, za sumę 475 mln euro.

Wygląd[]

Budynek ma całkowitą powierzchnię 225 tysięcy m², z czego 65 tysięcy m² zajęło Multikino Złote Tarasy, galerie handlowe oraz centra restauracyjne i rozrywkowe, a 55 tysięcy m² biura. Pomieszczenia biurowe znajdują się w przeszklonym, półokrągłym biurowcu Lumen o wysokości 59 m (23 500 m²) od strony ulicy Złotej oraz wieżowcu Skylight o wysokości 105 m (21 500 m²) od strony ulicy Emilii Plater. Pod ziemią znajduje się parking na 1700 aut.

Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest ogromnym szklanym dachem, pod którym znajdą się galerie handlowe i restauracje rozłożone na różnych wysokościach. Jest on jednym z największych tego typu obiektów na świecie – ma powierzchnię 10 250 m² i składa się z 4780 szklanych trójkątów o wymiarach około 2,5 na 2,5 na 3 metry. Całość kopuły waży 1400 ton, a szkło wykorzystane do jego budowy 600 ton.

Na terenie kompleksu zlokalizowana jest pierwsza w Polsce słynna restauracja Hard Rock Cafe, reaktywowany został po kilku latach przerwy (wyburzony pod budowę hotelu InterContinental) kultowy Jazz Club Akwarium (działał do ok. 2008 roku). Sieć restauracji Burger King, po kilku latach nieobecności, powróciła na polski rynek, otwierając lokal w Złotych Tarasach.

W części biurowej kompleksu znajduje się również ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

 

Advertisement