Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Ulica Miodowa.

Zespół przystankowy Miodowa – historyczny zespół krańcowych przystanków trolejbusowych, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście, przy skrzyżowaniu ul. Krakowskie Przedmieście z ul. Bednarską, przy Skwerze Hoovera.

Historia[]

Kraniec Miodowa uruchomiono 20 grudnia 1947 roku w formie pętli ulicznej (linie zawracały wokół skweru), dla linii „C”, w związku z zakończeniem budowy sieci napowietrznej na ulicach ul. Bonifraterskiej i ul. Miodowej, a także w związku z trwającymi pracami sieciowymi na Krakowskim Przedmieściu oraz ulicach: Traugutta, Mazowieckiej i Szpitalnej oraz opóźnieniami w dostawach drutu jezdnego.

17 stycznia 1948 roku linia została przedłużona do krańca Plac Unii Lubelskiej, a samo funkcjonowanie krańca czasowo zostało zawieszone.

Zespół ponownie został uruchomiony 20 czerwca 1949 roku, kiedy to przedłużono trasę linii „53” w związku z likwidacją krańca Trębacka, gdzie „53” miała pętlę, a linii „51” skrócono trasę w związku z budową Trasy W-Z.

Taki zestaw linii („51”, „53”) utrzymywał się do 22 lipca 1949, kiedy obie linie zostały przedłużone do Dworca Gdańskiego, a pojawiła się linia „54”, którą przedłużono z kolei z Placu Małachowskiego.

1 maja 1955 do linii „54” dołączyła linia „56”, którą przedłużono z pętli Al. Marchlewskiego.

Zespół zlikwidowano 6 stycznia 1964 roku wraz z uruchomieniem nowego krańca Franciszkańska i skierowaniem tam linii „56”. Linię „54” zlikwidowano razem z likwidacją krańca.

Linki zewnętrzne[]

 

Advertisement