Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy zespołu przystankowego. Zobacz też: Plac Unii Lubelskiej.
Schemat rozmieszczenia przystanków w zespole Plac Unii Lubelskiej

Przystanki nr 05 (z przodu) i nr 06 (w tle) – wiata typu "Ł"

Zespół przystankowy Plac Unii Lubelskiej (nr 3001, rozkłady jazdy) – zespół przystanków autobusowych i tramwajowych, położony w Śródmieściu i na Mokotowie, w obrębie pl. Unii Lubelskiej, na ul. Marszałkowskiej, ul. Waryńskiego, ul. Goworka oraz ul. Puławskiej.

Historia[]

Kraniec tramwajowy[]

18 października 1881 roku został uruchomiony, jako jeden z pierwszych, miejski tramwaj konny, gdzie kursował z ul. Nalewki przez Krakowskie Przedmieście, Aleje Ujazdowskie oraz Bagatelę na pl. Unii Lubelskiej. W 1882 roku dociągnięto też tory wzdłuż Marszałkowskiej, a przystanek ten stał się najbardziej na południe wysuniętą pętlą tramwajową. W 1883 roku jeździły tu cztery linie: biała, biała z krzyżem, zielona oraz niebieska.

Gdy w 1905 roku wprowadzono oznaczenia numerowe, były to linie „1”, „3”, „6”, „9” oraz „13”. 26 marca 1908 roku, po elektryfikacji tramwajów, jako pierwsza dojechała tu linia „3”, potem także „1”, „9” oraz „18”. W 1920 przeciągnięto tory na południe wzdłuż Puławskiej, tworząc istniejący do II wojny światowej węzeł transportowy z pętlą tramwajową.

Po wojnie, na przystanki powróciły najpierw wozy tymczasowej linii autobusowej „M”, a już w 1946 roku trolejbusy kursujące śladem zlikwidowanej linii tramwajowej na Alejach Ujazdowskich, a dopiero 15 stycznia 1946 pierwsze tramwaje linii „12”.

Likwidacja krańca[]

Pod koniec 1946 roku swój kraniec miały tutaj linie: tramwajowa 19, trolejbusowa „A” oraz autobusowe „F” oraz P. Krańce na placu z czasem likwidowano, jako pierwszy 1 listopada 1951 roku zlikwidowano kraniec tramwajowy, 5 marca 1967 trolejbusowy, a 1 września 1993 roku autobusowy. Dziś zespół składa się jedynie z przystanków przelotowych.

Koncepcja wiaty[]

W połowie 2013 roku inwestor pobliskiego wieżowca Plac Unii wyszedł z inicjatywą, aby na przystanku przed samym budynkiem, przy ul. Waryńskiego, ustawić wiatę nawiązującą kształtem do znajdującego się tutaj wcześniej Supersamu.

Koncepcję wiaty przygotowali Marcin Chomicki oraz Justyna Wencel, zaś jego projektem miałaby się zająć pracownia Towarzystwo Projektowe. Wiata przystankowa miała stanąć na przystanku w październiku 2014 roku, ale dotychczas pomysł jest nadal w sferze planów.

Układ przystanków[]

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Advertisement