Warszawikia
Advertisement
Schemat rozmieszczenia przystanków w zespołach "Torwar", "Legia-Stadion" oraz "Górnośląska"

Zespół przystankowy Torwar (nr 7076, rozkłady jazdy) – zespół przystanków i krańców autobusowych położonych na Solcu w dzielnicy Śródmieście, w rejonie al. Armii Ludowej oraz ul. Solec, w pobliżu hali Torwar i stadionu Legii Warszawa.

Historia[]

Kraniec trolejbusowy został uruchomiony dnia 22 lipca 1949 roku dla linii „52”, „53” i „55”. Dnia 11 czerwca 1972 roku uruchomiono pętlę autobusową, pojazdy zatrzymują się na nawierzchni z kostki ceramicznej.

Przystanki znajdują się także na Trasie Łazienkowskiej (nr 01 i 02), obowiązując jako przelotowe – dnia 14 lutego 2015, z powodu pożaru Mostu Łazienkowskiego, zostały wyłączone z użytkowania. Po przywróceniu ruchu samochodowego na moście, 28 października, nie zdążono wyremontować wejść na przystanki, w wyniku czego przez długi czas były one zawieszone – stare schody zburzono, aby stworzyć rezerwę pod miejsca dla wind, prace rozpoczęto w wakacje 2016[1]. W związku z rozpoczęciem prac zawieszono także przystanek nr 03, zlokalizowany na ul. Solec. Funkcjonowanie przystanków 01 i 02 zostało przywrócone dnia 1 października 2016 roku. 26 grudnia 2016 r. przy przystanku 01 doszło do wypadku. W kobietę stojącą na przystanku wjechał samochód. Kobieta zmarła w wyniku odniesionych obrażeń.

Problem z obsługą krańca[]

Problemy z obsługą pętli pojawiają się podczas organizacji imprez w Hali Torwar bądź na Stadionie Wojska Polskiego. Często dochodzi do zablokowania wjazdu bądź wyjazdu na parking (na którego końcu znajduje się kraniec) – autobusy muszą wówczas kończyć swój bieg na przystanku Legia-Stadion przy Łazienkowskiej.

Obecnie ZTM zastawania się jak rozwiązać problem z krańcem Torwar. Proponuje się przeniesienie krańca na pierwsze parkingowe „żeberka” lub przedłużenie kończących tu swój bieg linii do mało eksploatowanej pętli Chełmska.

Układ przystanków[]

W zespole zatrzymują się następujące linie komunikacji miejskiej:

Galeria[]

Przypisy

 

Advertisement